Ünlü Emtia Yatırımcısı Altın İçin Konuştu: Kemerlerinizi Bağlayın!

Altın fiyatı, geçen haftaki volatilite satışının ardından yeninden toparlandı. Mevcut durumda parlak metal, 2.400 dolar civarında konsolide olmaya devam ediyor. Ancak bir piyasa stratejisti altının hala bol miktarda yukarı yönlü momentuma sahip olduğunu söylüyor.

Dennis Gartman: Altın buradan çok daha ileriye gider!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, geçen hafta 2.448 doların üzerine çıkarak rekor kırdı. Ancak, bundan sonra sert bir satış da gördü. Ünlü emtia yatırımcısı Dennis Gartman, bu nedenle altının kısa vadeli bazı teknik hasarlar aldığını söylüyor. Ancak değerli metalin çok yıllı bir boğa piyasasına girdiğini de sözlerine ekliyor. Gartman, “Altın buradan çok daha ileriye gider. Altının önümüzdeki birkaç yıl içinde 3.000 dolara ulaşmasını bekliyorum” diyor.

Asıl ticaret, bu paralar karşısında altındır!

Dennis Gartman, rekor koşusunun genişliği nedeniyle altın konusunda yükselişte olduğunu söylüyor. Yatırımcılar altını ABD doları cinsinden değerlendirirken, Gartman altının İsviçre frangı, Euro, İngiliz sterlini, Japon yeni, Kanada doları ve Çin yuanı karşısında da rekor seviyelere ulaştığına dikkat çekiyor. Bu bağlamda Gartman, “Bu, ABD dolarındaki zayıflıktan çok daha fazlası. Asıl ticaret, ABD doları bu para birimleri karşısında güçlendikçe Yen ve Euro karşısında altındır” diyor.

Bu durum, altına olan güvenli liman talebini artırmaya devam edecek!

Fed’in gevşeme döngüsüne ilişkin piyasa beklentilerinin azalmaya başladı. Bunun etkisiyle ABD doları başlıca küresel para birimleri karşısında önemli kazanımlar elde etti. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Fed’den önce faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair beklentiler artıyor. Gartman, Fed’in bu yıl yalnızca bir ya da iki kez faiz indirimine gitmesini bekliyor. Ayrıca, gevşemenin ancak Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimlerinden sonra başlayacağını söylüyor. Bununla birlikte, altının rallisinin faiz oranları ve tahvil getirilerinin ötesine geçtiğini de sözlerine ekliyor.

Dennis Gartman, Fed’in enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını çift haneli rakamlara yükseltmek zorunda kalmasıyla altının ralli yaptığı 1970’lere benzer bir ortam gördüğünü kaydediyor. Bu bağlamda ünlü yatırımcı, şu yorumu yapıyor:

İçinde bulunduğumuz ortamın bazı açılardan 1970’lerden çok daha kötü olduğunu düşünüyorum. Günümüz çatışmalarında çok daha fazla karışıklık ve belirsizlik var. Bu da altına olan güvenli liman talebini artırmaya devam edecek.

Merkez bankalarının ve yatırımcıların altın talebi

Dennis Gartman, jeopolitik gerilimler arttıkça ABD’nin potansiyel düşman ülkelere karşı doları silah olarak kullanma ihtimalinin artabileceğini belirtiyor. Ayrıca, ABD hükümetinin Rus fonlarına el koyma düşüncesinin olduğunu kaydediyor. Dolayısıyla, bazı hükümetlerin bu tehdidi gördüğünü ifade ediyor. Gartman, bu nedenle hükümetlerin ABD dolarından uzaklaşmaya devam ettiklerini söylüyor. Gartman ayrıca Çin’in yuanı küresel bir para birimi olarak kullanmak istemesi durumunda rezervlerinin en az %20’sini altın olarak tutması gerektiğini ifade ediyor.

Bu arada Gartman, altına olan talebin artmaya devam ettiğini söylüyor. Ancak, yatırımcıların bu değerli metali görmezden gelmesinin altının yükselmesini engellediğini belirtiyor. Ancak, yine de altın fiyatlarının daha da yükseleceğini tahmin ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir