Türk tekstilcilerden Mısır’a 225 milyon dolarlık üç fabrika

Gökmen Mert KURAL

Türk yatırımcıların yeni gözdesi Mısır, tekstilde üretim üssü oluyor. Türkiye’nin en önemli tekstil şirketlerinin Mısır’da başlattığı yatırım furyasına sektörün en önemli gruplarından ikisi, 3 yeni yatırıma hazırlanıyor. 8 ülkede 4 üretim tesisi bulunan Eroğlu Grubu, Mısır’da yeni yatırıma hazırlanıyor. Colins ve Loft markalarının sahibi Eroğlu Holding, Mısır’da iki üretim tesisi kuruyor.

Kurulacak iki tesis de, Qantara Sanayi Bölgesi’nde olacak.

İlk yatırım 40 milyon dolara mal olacak. Bu tesiste denime yönelik eğirme, dokuma, giyim, yatak ve mobilyaya yönelik endüstriyel bir kompleks ortaya çıkacak ve üretiminin yaklaşık yüzde 70’i ihraç edilecek. İkinci tesis ise Eroğlu ile Mısırlı SCZone ile imzalanan çerçeve anlaşması kapsamında Qantara Batı Sanayi Bölgesi’nde olacak. Eroğlu, 150 milyon dolarlık bir hazır giyim fabrikası inşa edecek.

JADE TEXTİLE, 35 MİLYON DOLAR İÇİN ONAYI ALDI

Bu arada, Yeşim Grubu’na ait Jade Textile, 35 milyon dolar değerinde bir boyama ünitesini de barındıracak bir fabrikayı daha hayata geçirecek. Yeşim’e ait Jade Textile, Mısır’da hali hazırda üretim gerçekleştiriyor.

Her iki şirketin planlanan 3 yatırımı da Mısır Hükümeti’nden onayı aldı. 2011 yılında Mısır’da 85 bini kapalı 150 bin metrekarelik alanda kurulan Eroğlu’na ait DNM fabrikası bilindiği üzere yılda 30 milyon metre üretim yapıyor.

Bu tesiste Levi Strauss&Co, PVH bünyesinde yer alan Tommy Hilfiger ve Calvin Klein ile Inditex Grup’ta bulunan Zara’nın yanı sıra Diesel , 7 for all mankind, River Island, Topshop, Next, Brax ve Colin’s gibi dünyaca bilinen pek çok markanın üretimini üstleniyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir