Altın fiyatlarında sıçrama olur mu? Kritik soruyu uzman isim cevapladı

Pazartesi günü 10 bin 200’lü seviyelere kadar sert düşüş gösteren Borsa İstanbul haftanın kalan günlerinde yönünü yukarı çevirdi. BIST 100 endeksi çarşamba günü 10 bin 600 puanın üzerini gördü. Piyasada kısa süre içerisinde görülen büyük dalgalanmaların nedeni ne? Endekste yön ne olur? Ata Yatırım Araştırma GMY Cemal Demirtaş merak edilen soruları cevapladı. 

Demirtaş milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Piyasada yön arayışı devam ederken, yurtiçinde enflasyona ilişkin beklentiler, gündemdeki vergi reformu ve faiz seviyeleri, yurtdışında ise global faiz kararları ve Türkiye’nin ana ihracat pazarlarındaki gelişmelerde de yakından takip ediliyor.

Önümüzdeki dönemde borsanın önünün açık olduğunu düşünmekle birlikte önümüzdeki 3-4 aylık dönemde daha çok rotasyon ile hisse değişimlerinin yaşanmasını muhtemel görüyoruz.

Vergi reformunua ilişkin belirsizlikler ve bölgesel jeopolitik gelişmeler de zaman zaman piyasalarda aşağı yönlü dalgalanmaları tetikliyor.
Öte yandan, Türkiye’nin gri listeden çıkmış olması, makro ekonomi programına olan güven ve ülke risk primindeki düşüşler de yukarı yönlü hareketleri destekliyor.

BORSADA YAKIN ZAMANDA BİR REKOR BEKLENİYOR MU?

Önümüzdeki dönemde dolar bazında son 10 yılın rekor seviyelerini yılın 2. Yarısının sonlarına doğru görme olasılığımızı yüksek görüyoruz. Bu süreçte iç talepteki normalleşme ve yavaşlamaya ek olarak ihracat pazarlarındaki toparlanmanın katkısıyla makro dengelerin daha da düzelmesi ve bu süreçte AB ve ABD Merkez Bankalarının faiz indirimleri de Türkiye’de de yeniden faiz indirimi beklentilerini ve 2025 yılında yeniden büyüme trendini sinyallerini verebilir.

DOLAR/TL’DE DÜŞÜŞÜN DEVAMI GELİR Mİ?

Dolar/TL’de daha aşağıları öngörmüyoruz. Mevcut faiz politikaları devam ederken, TCMB’nin daha ziyade rezerv biriktirme eğiliminde olacağını ve TL’nin nominal olmasa da reel olarak Dolar ve Euro’ya göre değer kazanmaya devam etmesini öngörüyoruz. Yılsonu Dolar/TL tahminimiz 37.50 seviyelerindedir.

ALTIN FİYATLARINDA SIÇRAMA OLUR MU?

Tarım dışı istihdam datası ileri dönük FED faiz kararları konusunda da işaret verebilir ama genel olarak faiz indirim beklentilerinin yılsonuna doğru olabileceği beklentisi hakim. Altın fiyatlarının ons fiyatlarının 2300-2400 dolar seviyelerinde seyredeceğini düşünüyoruz.Altın fiyatlarında önemli bir sıçrama öngörmüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir